Jak doszło do załamania akceptacji szczepień przeciw HPV w Japonii? 

Program szczepień przeciw HPV wprowadzono w Japonii w 2010 roku. Szczepienia stosowane w populacji nastolatek w wieku 12-16 lat cieszyły się wysoką akceptacją o czym świadczył 70% stan zaszczepienia. Na początku 2013 roku pojawiły się medialne informacje o działaniach niepożądanych po szczepieniu przeciw HPV. Wiele nastolatek zgłosiło przewlekły ból, bóle głowy, zaburzenia motoryczne i inne niekorzystne objawy po szczepieniu. W Japonii presja przeciwników szczepień stawała się coraz głośniejsza, nie przeciwstawiono jej dostatecznych dowodów potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek. Przeciwnicy szczepień organizowali konferencje prasowe, seminaria i demonstracje, a ponad 100 kobiet i dziewcząt przyłączyło się do procesów sądowych przeciw Ministerstwu Zdrowia i producentom szczepionek. Ministerstwo Zdrowia pod naciskiem przeciwników szczepień i obaw społecznych zawiesiło rekomendację dla szczepień przeciw HPV. Stan zaszczepienia spadł z 70% do mniej niż 1% uprawnionych. W 2017 roku 17 japońskich towarzystw naukowych wezwało Ministerstwo do ponownego wsparcia szczepień. W 2020 i 2021 r. grupa parlamentarzystów pod przewodnictwem Junko Mihary, która chorowała na raka szyjki macicy zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o rewizję stanowiska z 2013 roku. W październiku 2021 roku rząd Japonii przywrócił rekomendacje dla szczepień przeciw HPV i powszechnego programu szczepień nastolatek.

Decyzja rządu japońskiego o zawieszeniu rekomendacji dla szczepień przeciw HPV nastolatek ma swoje dramatyczne konsekwencje. Z badań modelowania opublikowanych w 2020 roku wynika, że załamanie szczepień przeciw HPV w latach 2013-2019 w Japonii mogło być związane z ~25 000 przypadków raka szyjki macicy i do 5700 zgonów, które wystąpiły w wyniku braku szczepień.

Co się stało w Japonii?

  • 2010 r. wprowadzono program szczepień przeciw HPV nastolatek w wieku 12-16 lat,
  • uzyskano wysoką akceptację (70% stan zaszczepienia),
  • 2013 r. kryzys wywołany nagłośnionymi przez środowiska przeciwników szczepień medialnymi informacjami o zaburzeniach zdrowia nastolatek po szczepieniu,
  • 2013 r. Ministerstwo Zdrowia zawiesiło rekomendacje dla szczepień przeciw HPV (jednak realizacji szczepień przeciw HPV nigdy w Japonii nie wycofano),
  • stan zaszczepienia spadł do poziomu 1%,
  • 2013-2019 załamanie realizacji szczepień mogło być związane z wystąpieniem ok. 25 000 przypadków raka szyjki macicy i 5 700 zgonów z powodu tego nowotworu.
  • 2021 r. przywrócenie rekomendacji Ministerstwa Zdrowia dla szczepień przeciw HPV.

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia 2022

Powiązane artykuły:

HPV

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading