FAQ na temat drugiej dawki przypominającej szczepienia przeciw COVID-19

Dlaczego powinniśmy przyjąć drugą dawkę przypominającą?

Druga dawka przypominająca wzmacnia ochronę i poszerza odpowiedź immunologiczną do rozpoznawania większej liczby wariantów wirusa SARS-CoV-2, w tym dominujących obecnie nowych podwariantów Omikron. Jest szczególnie ważna u osób narażonych, np. z racji wieku na ciężki przebieg COVID-19 (więcej).

Kto może otrzymać drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19?

Osoby, które ukończyły 60 lat oraz osoby, które ukończyły 12 lat i mają wskazania do szczepienia w związku z zaburzeniami odporności.

Kiedy podajemy dawkę przypominającą? 

Wymagany jest odstęp co najmniej 4 miesięcy od podania pierwszej dawki przypominającej. W pierwszej kolejności szczepienia powinny dotyczyć osób, u których od podania pierwszej dawki przypominającej minęło więcej niż 6 miesięcy.

Czy są jakieś różnice w kwalifikacji do szczepienia drugą dawką przypominającą?

Nie, obowiązują takie same zalecenia jak przed podaniem dawek podstawowych i pierwszej dawki przypominającej.

Jak można zapisać się na szczepienie dawką przypominającą?

Podanie dawki przypominającej wymaga zarejestrowania się na szczepienie w podobny sposób jak na wcześniejsze dawki szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionka jest bezpłatna. Osoba uprawniona ma automatycznie wystawione e-skierowanie na szczepienie na swoim internetowym koncie pacjenta.  W przypadku braku wystawionego e-skierowania, lekarz może je wystawić w punkcie szczepień.

Jaki preparat szczepionkowy będzie podany jako dawka przypominająca? 

Zaleca się ten sam preparat mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce 0,3 ml lub Spikevax (Moderna), w połowie dawki: 50 µg – 0,25 ml, którym zrealizowano pierwszą dawkę przypominającą. W przypadku kiedy pierwszą dawkę przypominającą realizowano preparatem wektorowym COVID-19 Vaccine Janssen jako drugą dawkę zalecane jest podanie jednej ze szczepionek mRNA w odstępie co najmniej 4. miesięcy.

Co mają zrobić osoby zaszczepione tylko schematem podstawowym?

Osoby zaszczepione dotychczas tylko schematem podstawowym (jedna lub dwie  dawki) powinny jak najszybciej przyjąć pierwszą dawkę przypominającą z zachowaniem odstępu minimum 3 miesięcy (lub 2 miesięcy w przypadku szczepionki J&J) od zakończenia szczepienia podstawowego.

Co zrobić jeżeli pierwsza dawka przypominającą u osoby uprawnionej do szczepienia została podana 6 miesięcy temu lub wcześniej?

Należy jak najszybciej zapisać się na szczepienia drugą dawką przypominającą. Skuteczność szczepienia zmniejsza się z upływem czasu, a podanie dawki przypominającej wzmocni ochronę.

Czy przed podaniem drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 nie lepiej ocenić poziom przeciwciał?  

Nie zaleca się wykonywania badań serologicznych w celu oceny odpowiedzi na dotychczasowe szczepienie.

Na jakiej podstawie wprowadzono zalecenie podawania dawki przypominającej?  

Podawanie drugiej dawki przypominającej rekomenduje Europejska Agencja Leków, Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób i WHO.

Czy podanie drugiej dawki przypominającej jest bezpieczne?

Po drugiej dawce przypominającej szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i szczepionki Spikevax (Moderna) obserwowano profil bezpieczeństwa szczepionek podobny do ocenionego po podaniu wcześniejszych dawek, z najczęstszymi działaniami niepożądanymi pod postacią: przejściowy ból w miejscu wstrzyknięcia, gorączka, dreszcze, ból głowy, zmęczenie, wymioty, biegunka oraz ból stawów i mięśni. Nie odnotowano nowych odczynów niepożądanych.

Czy zaszczepić się teraz dostępną szczepionką przeciw COVID-19 czy czekać na szczepionkę dostosowaną do wariantu Omikron?   

Zdecydowanie zaszczepić się teraz. Co prawda prowadzone są badania i ocena nowej dawki szczepionki zawierającej wariant Omikron, jednak nie mamy pewności, kiedy preparat będzie dostępny. Osoby, które teraz zaszczepią się druga dawką przypominającą będą miały możliwość zaszczepienia się nową szczepionką (jeżeli będzie w przyszłości dostępna). Przed nami kolejna fala zachorowań COVID-19. Najważniejsze, żeby zminimalizować ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, zwłaszcza teraz kiedy dominują nowe podwarianty Omikron. Badania pokazują, że dotychczasowa szczepionka zapewnia taką ochronę.

Druga dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 zapewnia uzyskanie maksymalnie wysokiej ochrony przed COVID-19 wywołanym dominującymi obecnie podwariantami Omikron.

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2022
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.