Dlaczego WHO jeszcze nie rekomenduje jeszcze szczepień nastolatków przeciw COVID-19 jako priorytetowe?

Główną przyczyną tego, że WHO w czerwcu 2021 roku nie rekomenduje jeszcze szczepień nastolatków przeciw COVID-19  jako priorytetowe jest ograniczona dostępność do szczepionek przeciw COVID-19 w większości krajów na świecie.

Wiemy, że choroba COVID-19 jest najbardziej niebezpieczna dla osób starszych oraz z grup ryzyka. WHO jako priorytetowe cały czas wskazuje szczepienia pracowników ochrony zdrowia oraz personelu towarzyszącego narażonego na wysokie ryzyko zakażenia oraz osób starszych i osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 z powodu chorób towarzyszących

Najważniejszym celem programu szczepień przeciw COVID-19 jest ochrona przed zgonem i ciężkim przebiegiem COVID-19 osób najbardziej narażonych na zachorowanie.

Dzieci i nastolatki w porównaniu z dorosłymi i starszymi rzadziej chorują na COVID-19 i choroba przebiega u nich łagodniej.

W sytuacji ograniczonej dostępności do szczepionek przeciw COVID-19, jeżeli dzieci nie należą do grupy ryzyka, np. z powodu choroby towarzyszącej, ich szczepienie jest mniej pilne niż osób starszych, osób z przewlekłymi schorzeniami i pracowników służby zdrowia.

Pełna odpowiedź na pytanie dr Soumya Swaminathan z WHO.

 

 

Ostatnia aktualizacja: 28 września 2021

Powiązane artykuły:

COVID-19

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading