Europejski Portal informacji o szczepieniach polecany przez Komisję Europejską, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób i Europejską Agencję Leków
Komisja Europejska, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejska Agencja Leków złączyły swoje siły, dzięki czemu powstał Europejski portal informacji o szczepieniach. Strona przedstawia dokładne, obiektywne i aktualne dane na temat szczepień i szczepionek i jest dostępna w 24 językach, w tym po polsku. Na stronie znajduje się również lista wiarygodnych źródeł informacji na temat szczepień w różnych krajach – z dumą informujemy, że znalazł się tam portal NIZP-PZH #Szczepieniainfo.
#EuropejskiTydzieńSzczepień2020
Europejski portal informacji o szczepieniach dostarcza dokładne, obiektywne i aktualne dane na temat szczepionek i szczepień. Zawiera opis mechanizmów stosowanych w Unii Europejskiej (UE), które zapewniają, że dostępne szczepionki spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. Strona została opracowana przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) we współpracy z Komisją Europejską — a konkretnie jej Dyrekcją Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) — oraz Europejską Agencją Leków (EMA). Jest to inicjatywa Unii Europejskiej, opracowywana od przyjęcia w grudniu 2018 r. zalecenia Rady w sprawie ściślejszej współpracy w zakresie przeciwdziałania chorobom zwalczanym drogą szczepień. Treść strony tworzą eksperci w dziedzinie komunikacji i nauki, współpracujący ze wskazanymi organizacjami. Przed opublikowaniem końcowej wersji zawartości strony oraz wersji w różnych językach konsultowano się z przedstawicielami organizacji ds. zdrowia publicznego z państw UE oraz EOG.
Na stronie Europejskiego Portalu informacji o szczepieniach znajduje się również lista wiarygodnych źródeł informacji na temat szczepień w różnych krajach. Wymieniono strony internetowe sieci WHO Vaccine Safety Net, do której należą #Szczepieniainfo jak również oficjalne strony internetowe państw UE i EOG na temat szczepień, gdzie wskazano stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH ze stroną #Szczepieniainfo.
Komisja Europejska
Komisja Europejska to niezależny politycznie organ wykonawczy UE. Samodzielnie odpowiada za przygotowanie projektów nowych przepisów europejskich oraz wdraża decyzje Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Komisja jest podzielona na departamenty, które opracowują strategie polityczne dla poszczególnych obszarów. Jednym z takich departamentów jest Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, która odpowiada za opracowanie strategii politycznej UE w zakresie bezpieczeństwa żywności i zdrowia oraz za kontrolę wprowadzania przepisów powiązanych z tymi dziedzinami.
W celu poprawy stanu zaszczepienia Rada przyjęła w grudniu 2018 r. zalecenie w sprawie ściślejszej współpracy w zakresie przeciwdziałania chorobom zwalczanym drogą szczepień. Inicjatywa ta ma na celu walkę z niezdecydowaniem dotyczącym przyjmowania szczepień, poprawę koordynacji nabywania szczepionek, wsparcie badań i innowacji oraz wzmocnienie współpracy unijnej w zakresie chorób zwalczanych drogą szczepień.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób
ECDC to agencja naukowa UE, która zajmuje się wzmacnianiem europejskich mechanizmów obrony przed chorobami zakaźnymi. Podstawowe działania ECDC obejmują wiele czynności: nadzór, wywiad epidemiologiczny, reagowanie, doradztwo naukowe, badania mikrobiologiczne, odpowiadanie za gotowość, szkolenia w zakresie zdrowia publicznego, utrzymywanie stosunków międzynarodowych, opracowywanie komunikatów na temat zdrowia i prowadzenie czasopisma naukowego Eurosurveillance. W dziedzinie chorób zwalczanych drogą szczepień ECDC regularnie dostarcza danych nadzorczych, np. o liczbie potwierdzonych przypadków, a także doradza w sprawie szczepień, kontroluje ogniska choroby i opracowuje materiały wspomagające komunikację w zakresie szczepień. ECDC prowadzi też harmonogram szczepień — interaktywną platformę internetową przedstawiającą harmonogramy szczepień we wszystkich państwach członkowskich UE.
Europejska Agencja Leków
Europejska Agencja Leków to zdecentralizowana agencja UE odpowiedzialna za ocenę naukową, nadzór i monitorowanie bezpieczeństwa leków na obszarze UE. Jest organizacją wykorzystującą sieć kontaktów — pracę EMA wspomagają tysiące ekspertów z całej Europy. Działają oni w komitetach naukowych Agencji. EMA odpowiada za zapewnianie skuteczności, jakości i bezpieczeństwa stosowania szczepionek. Wraz z komitetami naukowymi kontroluje ona zbiór dostępnych danych i ocenia stosunek korzyści do ryzyka szczepionek przed ich dopuszczeniem do obrotu i po wprowadzeniu do obrotu w UE. EMA ściśle współpracuje z europejskimi i międzynarodowymi partnerami oraz współdzieli informacje o szczepionkach i dobrych praktykach regulacyjnych.