CDC rekomenduje 4 szczepienia kobietom w ciąży 

Opublikowano w dniu: 16 listopada 2023

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), rekomenduje kobietom w ciąży w celu ochrony matki, rozwijającego się płodu i nowo narodzonego niemowlęcia, 4 szczepienia: przeciw krztuścowi, przeciw syncytialnemu wirusowi oddechowegmu (RSV), przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

Szczepionki rekomendowane dla kobiet w ciąży i powody, dla których zaleca się ich stosowanie: 

  • Szczepionka przeciw krztuścowi preparatem typu Tdap przeciw  błonicy, tężcowi i krztuścowi z obniżoną zawartością antygenów krztuśca i błonicy. Kluczowym elementem ochrony kobiety  w ciąży w tej szczepionce jest ochrona przed krztuścem, czyli wysoko zakaźną chorobą bakteryjną, która objawia się silnymi atakami kaszlu u zakażonych osób. Dla niemowląt, które nie mają jeszcze odporności przed krztuścem (szczepienia rozpoczynają się od 2 miesiąca życia), choroba może zagrażać życiu. Niemowlęta zakażają się najczęściej od bliskich dorosłych, np. od rodziców czy innych bliskich starszych osób, którzy przenoszą chorobę. W praktyce zaleca się, aby osoby dorosłe, blisko kontaktujące się z niemowlęciem, były zaszczepione preparatem typu Tdap.
  • Szczepionka przeciw RSV chroni matkę przed zakażeniem syncytialnym wirusem oddechowym (RSV), który u zdrowych dorosłych zwykle powoduje łagodne objawy przypominające przeziębienie. Może jednak powodować poważne infekcje płuc u dzieci. Podobnie jak szczepionka przeciw krztuścowi, szczepionka przeciw RSV chroni matkę, pomagając w ten sposób chronić dziecko przed poważniejszą infekcją RSV. CDC zaleca szczepionkę przeciw RSV w 32.–36. tygodniu ciąży w celu ochrony dziecka przed ciężkim zakażeniem RSV.
  • Szczepionka przeciw COVID-19 chroni matkę przed COVID-19, który ma krótko i długoterminowe skutki. CDC wskazuje, że dawkę przypominającą zaktualizowanej szczepionki przeciw COVID-19 zaleca się kobietom w ciąży, kobietom planującym ciążę oraz matkom karmiącym piersią. Podobnie jak w przypadku krztuśca i RSV, ochrona matki przed COVID-19 ochroni również noworodka przed chorobą, która u niemowlęcia może mieć znacznie poważniejszy przebieg. Wyniki badań wskazują, że matki, które zachorowały na COVID-19, mają znacznie gorsze wyniki w okresie ciąży w porównaniu z matkami niezaszczepionymi.
  • Szczepionka przeciw grypie chroni matkę kobietę w ciąży przed zachorowaniem na grypę wywołaną czterema wirusami grypy. Chociaż wiele osób lekceważy grypę jako niegroźną chorobę, w rzeczywistości jest ona bardzo niebezpieczna dla wszystkich, łącznie z dziećmi. CDC zaleca szczepienie kobietom będącym w trzecim trymestrze ciąży w okresie dostępności szczepionki. Podobnie jak inne szczepionki, szczepienie przeciw grypie chroni matkę przed zachorowaniem na grypę i przeniesieniem choroby na noworodka. Co więcej, w przypadku kobiet w ciąży, które w tym czasie zachorują na grypę, istnieje większe ryzyko nieprawidłowego przebiegu ciąży.

Szczepionki zalecane kobietom w ciąży mają na celu ochronę zarówno ciężarnej matki, jak i jej dziecka. Po szczepieniu można spodziewać się wystąpienia działań niepożądanych (podobnych jak u kobiet nie będących w ciąży). Jednak korzyści ze szczepienia w postaci ochrony przed grypą znacznie przewyższają ryzyko z nim związane, tak u matki jak i dziecka.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading