Aktualna sytuacja dotycząca opracowania szczepionki przeciw COVID-19

Opublikowano w dniu: 14 kwietnia 2020

Badania nad szczepionką przeciw COVID-19 ruszyły pełną parą, jak tylko opublikowano sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2. Z najnowszych informacji wynika, że już po 4 miesiącach od poznania sekwencji nowego koronawirusa badanych jest 115 eksperymentalnych szczepionek, w tym kilka sprawdzanych w I fazie badań klinicznych na ludziach.

11 stycznia 2020 r. opublikowano sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Od tego czasu prowadzone są intensywne działania badawczo-rozwojowe na całym świecie, mające na celu opracowanie szczepionki przeciw tej chorobie. Humanitarne i gospodarcze skutki pandemii COVID-19 stanowią niezwykłą motywację w badaniach nad szczepionka, dzięki czemu pierwsze prototypy szczepionek, w niespotykanym wcześniej tempie, były gotowe do rozpoczęcia badań klinicznych na ludziach 16 marca 2020 roku.

Z ostatnich danych (8 kwietnia 2020 r.) wynika, że na świecie prowadzone są prace, gdzie ocenianych jest 115 kandydatów na szczepionki przeciw COVID-19, w tym dla 78 potwierdzono określony statut badania, a zdecydowana większość oceniana jest na zaawansowanym etapie badań laboratoryjnych lub przedklinicznych.

Pierwszych 5 kandydatów na szczepionki sprawdzanych jest w I fazie badań klinicznych na ludziach:

  • mRNA-1273 (mRNA zawarte w nanocząsteczkach lipidowych) (Moderna),
  • Ad5-nCoV (rekombinowany adenowirus z sekwencjami kodującymi białko S koronawirusa (CanSino Biologicals),
  • INO-4800 (szczepionka DNA) (Inovio),
  • LV-SMENP-DC (Shenzhen Geno-Immune Medical Institute),
  • aAPC (Shenzhen Geno-Immune Medical Institute).

Pełna lista szczepionek przeciw COVID-19 na różnych etapach badań rozwojowych.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading