

Czy wiesz, że w Polsce prowadzony jest nadzór środowiskowy w kierunku wirusa polio?
Nadzór środowiskowy, czyli badanie próbek ścieków komunalnych, to jedno z narzędzi stosowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w Programie Eradykacji Polio. Ten typ nadzoru ma na celu wykrycie krążenia wirusa w populacji.
Europa jest regionem wolnym od polio od 2002 roku, ale pewne czynniki takie jak globalizacja, ruchy migracyjne, ruchy antyszczepionkowe, czy działania wojenne mogą tą sytuację zmienić, dlatego też wiele krajów, poza nadzorem klinicznym, prowadzi także nadzór środowiskowy. Ma on na celu monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w kraju na bieżąco i jak najszybsze wprowadzanie działań zapobiegawczych w przypadku wykrycia krążenia wirusa.
W Polsce rutynowy nadzór środowiskowy w kierunku wirusa polio prowadzony jest w ramach Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) od 2021 roku. Początkowo obejmował tylko populację warszawską, a następnie w kolejnych latach był rozszerzany o kolejne miasta (2022 – Lublin, Rzeszów; 2023 – Kraków, Gdańsk; 2024 – Wrocław). Obecnie próbki pobierane są z 8 punktów poboru w 6 miastach (Warszawa – 3, Kraków – 1, Gdańsk – 1, Wrocław – 1, Lublin -1, Rzeszów – 1) z częstotliwością dwa razy w miesiącu. Badania prowadzone są w Krajowym Ośrodku ds. Diagnostyki Zakażeń Poliowirusami, akredytowanym przez WHO i mieszczącym się w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH-PIB.