Eksperci potwierdzają bezpieczeństwo i wysoką skuteczność szczepień przeciwko HPV realizowanych w szkołach
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskie Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, oraz konsultantów krajowych w dziedzinach: ginekologii onkologicznej, położnictwa i ginekologii, medycyny rodzinnej, onkologii klinicznej, pediatrii.
Eksperci potwierdzają bezpieczeństwo i wysoką skuteczność szczepień przeciwko HPV podawanych dzieciom po ukończeniu 9 r.ż. i nastolatkom.
Całkowicie popierają wspólną inicjatywę Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie realizacji programu szczepień przeciwko HPV także w szkołach.
Doświadczenia krajów, które od lat prowadzą szczepienia w szkołach pokazują, że taka forma realizacji szczepień jest bezpieczna i może korzystnie wpłynąć na przebieg całego programu poprawiając skuteczność jego realizacji.
Sukces programów szczepień przeciw HPV w znacznej mierze zależy od zasięgu realizowanych szczepień, który można osiągnąć przez realizację szczepień obok POZ, również w szkołach.
Program Szczepień HPV dotyczy dzieci w wieku po ukończeniu 9 r.ż. do 14 urodzin. Dostępne są bezpłatnie 2 preparaty: Cervarix i Gardasil9. Szczepienia prowadzone są w POZ oraz szkołach. Dodatkowo preparat Cervarix dostępny jest bezpłatnie osobom do ukończenia 18 r.ż.
Stanowisko Towarzystw Naukowych i Konsultantów Krajowych w sprawie realizacji w szkołach szczepień ochronnych przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka. Przegląd Pediatryczny. 2024, 53, 3, 57-63.