Quiz o szczepieniach przeciw HPV

Jakie nowotwory wywołuje ludzki wirus brodawczaka (HPV)?

Correct! Wrong!

Wirus HPV należy do najważniejszych czynników zakaźnych o właściwościach onkogennych. Zakażenie onkogennymi typami HPV wiąże się z ryzykiem rozwoju w przyszłości stanów przedrakowych/raka. Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy są wynikiem wcześniejszego zakażenia HPV. HPV może być również przyczyną raka pochwy i raka sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn oraz raka odbytu i nowotworów głowy i szyi u obu płci.

Kiedy najlepiej zaszczepić się przeciw HPV?

Correct! Wrong!

Wiek nastoletni, po ukończeniu 9 lat do 14 lat, jest najlepszy do szczepienia i najczęściej stosowany w programach szczepień przeciw HPV. Szczepienia nastolatków są znacznie korzystniejsze niż w starszych grupach wieku, ponieważ szczepienie jest najskuteczniejsze, kiedy jest przeprowadzone przed narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi najczęściej drogą kontaktów seksualnych. Dodatkowo schemat szczepienia w wieku nastoletnim obejmuje podanie mniejszej liczby dawek (2 a nie 3) szczepionki, a więc mniej wkłuć i mniej stresu związanego ze szczepieniem.

Dlaczego szczepienia przeciw HPV zalecane są dziewczętom?

Correct! Wrong!

Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy są wynikiem wcześniejszego zakażenia HPV. Rak szyjki macicy jest czwarty na świecie, piąty w Europie, siódmy w Polsce, pod względem zgonów wśród kobiet wywołanych chorobami nowotworowymi. Zakażenie HPV u kobiet może być również przyczyną w przyszłości: raka pochwy, raka sromu, raka odbytu, nowotworów głowy i szyi, a także brodawek narządów płciowych. Szczepienie w wieku nastoletnim jest najkorzystniejsze ponieważ pozwala wyprzedzić czas, w którym może dojść do zakażenia HPV. Ochrona przed rakiem szyjki macicy jest lepsza niż jego leczenie – postaw na szczepienie!

Która odpowiedź nie zawiera powodu, dla którego zaleca się szczepienia chłopców?

Correct! Wrong!

Zakażenie typami onkogennymi HPV u mężczyzn wiąże się z ryzykiem rozwoju w przyszłości stanów przedrakowych/raka. Szczepienia przeciw HPV mogą chronić mężczyzn przed zakażeniem typem HPV, który może wywoływać raka prącia, raka odbytu, raka głowy i szyi oraz występowaniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych). Szczepienia przeciw HPV nie chronią przed innym zakażeniem przenoszonym drogą kontaktów seksualnych- HIV.

Który wirus najczęściej wywołuje zakażenia przenoszone drogą kontaktów seksualnych?

Correct! Wrong!

Uzasadnienie odpowiedzi prawidłowej: Zakażenia HPV należą do najczęstszych zakażeń przenoszonych drogą kontaktów seksualnych na świecie. Niemal każda aktywna seksualnie osoba zostanie zakażona HPV w ciągu swojego życia.

Czy szczepionki przeciw HPV są bezpieczne?

Correct! Wrong!

Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Bezpieczeństwo szczepionek przeciw HPV jest dokładnie monitorowane od 2006 roku, kiedy wprowadzono na rynek pierwszą szczepionkę. Na świecie od ponad 15 lat podano już kilkaset milionów dawek szczepionek przeciw HPV. Mamy mocne dowody naukowe potwierdzające dobry profil bezpieczeństwa szczepionek przeciw HPV. Badań jest tak dużo, że można wręcz powiedzieć, że szczepionki przeciw HPV należą do najwnikliwiej przebadanych pod względem bezpieczeństwa preparatów szczepionkowych

Jakie ryzyko związane jest ze szczepieniem przeciw HPV?

Correct! Wrong!

Po szczepieniu przeciw HPV podobnie jak po każdym innym szczepieniu, podaniu leku, a nawet suplementu diety, mogą wystąpić działania niepożądane. Mają charakter przemijający, krótkotrwały (ustępują po 1-2 dniach) i obejmują zwykle reakcje w miejscu wkłucia (ból, zaczerwienienie, obrzęk) oraz reakcje o charakterze ogólnym – uczucie zmęczenia, bóle głowy, bole mięśni, ból brzucha, nudności, wymioty. Ciężkie działania niepożądane występują niezwykle rzadko, występują pod postacią ciężkiej reakcji alergicznej (reakcji anafilaktycznej).

Czy szczepieniu przeciw HPV mogą towarzyszyć omdlenia?

Correct! Wrong!

Szczepienia przeciw HPV wykonuje się głównie u nastolatków, a w tej grupie wiekowej częściej niż w innych obserwuje się omdlenia, związane głównie ze strachem przed ukłuciem. Ryzyko omdlenia związanego z lękiem i stresem towarzyszącym wstrzyknięciu jest w tym przypadku podobne do ryzyka obserwowanego przy podawaniu innych szczepionek w tym wieku. Omdlenie nie stanowi przeciwwskazania do kontynuacji rozpoczętego schematu szczepienia.

Czy przed szczepieniem przeciw HPV należy wykonać jakieś badania?

Correct! Wrong!

Podobnie, jak w przypadku innych szczepień nie ma potrzeby wykonywania żadnych badań. Nie trzeba wykonywać testów na HPV, testu ciążowego, badania ginekologicznego, badania cytologicznego. Osoba szczepiona nie powinna być w trakcie ostrej infekcji z gorączką lub zaostrzenia choroby przewlekłej.

Jak zbudowane są szczepionki przeciw HPV?

Correct! Wrong!

Szczepionki przeciw HPV opracowano z wykorzystaniem zaawansowanych technologii rekombinacji DNA, podobnie jak szczepionki przeciw wzw B. Zawierają cząstki wirusopodobne – fragmenty osłonki białkowej wirusa, bez wirusowego materiału genetycznego (tworzą skorupkę pustą w środku), dlatego szczepienie nie może wywołać zakażenia HPV.

Quiz o szczepieniach przeciw HPV
Gratulacje! Jesteś Mistrzem wiedzy o szczepieniach dzieci przeciw HPV!
Gratulacje! Jak poświęcisz więcej czasu na czytanie naszego portalu zostaniesz Mistrzem 😉
Dziękujemy za udział w quizie. Na naszym portalu znajdziesz wiele informacji, które pozwolą Ci poprawić Swój wynik!

Quiz o szczepieniach przeciw HPV

Quiz o szczepieniach przeciw HPV

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.