6 dawek szczepionki w fiolce szczepionki mRNA przeciw COVID-19 Comirnaty

Opublikowano w dniu: 8 stycznia 2021

8 stycznia 2021 roku Europejska Agencja Leków poinformowała, że zaktualizowała informację dotyczącą szczepionki Comirnaty. W fiolce szczepionki Comirnaty firm Pfizer i BioNTech jest 6 dawek szczepionki mRNA przeciw COVID-19. Konsekwentnie EMA uaktualniła Charakterystykę Produktu Leczniczego szczepionki uwzględniając zapisy, że fiolka po rozcieńczeniu zawiera 6 dawek szczepionki.

EMA sugeruje aby w tym celu stosować strzykawki i/lub igły o małej martwej objętości tak, aby objętość ta nie przekraczała 35 mikrolitrów. W przypadku zastosowania standardowych strzykawek oraz igieł, objętość szczepionki może być niewystarczająca do pobrania szóstej dawki z pojedynczej fiolki Comirnaty. Co więcej, jeśli objętość szczepionki pozostająca w fiolce po pobraniu piątej dawki nie zapewnia możliwości pobrania szóstej, pełnej dawki (0,3 ml), zaleca się wyrzucenie fiolki z pozostałą zawartością po 6 godzinach od rozcieńczenia szczepionki. Jednocześnie odradza się zbieranie materiału z różnych fiolek i mieszanie go w celu pozyskania pełnej dawki.

Więcej informacji dotyczących wszystkich etapów korzystania z Comirnaty można znaleźć w zaktualizowanych informacjach o produkcie, w tym Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Dodatkowa dawka z fiolek szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19. 

Informacja Prezesa Urzędu w sprawie dodatkowej szóstej dawki szczepionki Comirnaty. URPLWMiPB.

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading