Ocena bezpieczeństwa szczepień za pomocą AusVaxSafety, systemu monitorowania niepożądanych odczynów poszczepiennych w Australii

Opublikowano w dniu: 6 lutego 2019

W grudniu 2018 roku na rządowej stronie Departamentu Zdrowia Australii udostępniono raport oceny bezpieczeństwa szczepień dzieci prowadzony w systemie AusVaxSafety w latach 2016-2017.  Szczepienia dzieci w Australii realizowane są zgodnie z Narodowym Programem Szczepień i podawane dzieciom w 2, 4, 6, 12, 18 miesiącu życia oraz w 4 roku życia. AusVaxSafety to krajowy system czynnego monitorowania bezpieczeństwa szczepień w Australii, w którym kilka dni po każdym szczepieniu, rodzicom/opiekunom dziecka, wysyłany jest SMS z pytaniem o występowanie reakcji po szczepieniu określanych jako niepożądane odczyny poszczepienne.

Uzyskane odpowiedzi były analizowane przez niezależnych ekspertów. W okresie od listopada 2016 roku do grudnia 2017 roku wysłano 80 000 takich wiadomości tekstowych SMS. Uzyskano 60 000 odpowiedzi. 87% rodziców i opiekunów wskazało, że u ich dzieci nie występowały żadne niepożądane odczyny poszczepienne. Występowanie NOP u dziecka po szczepieniu potwierdziło 13% rodziców i opiekunów. Kontakt z lekarzem lub wizyta w szpitalu po szczepieniu były konieczne w przypadku 1,3% szczepionych dzieci.  Po podaniu szczepionek podawanych w 2, 4, 6 i 12 miesiącu życia najczęściej występującym NOP była drażliwość i gorączka. Najczęściej występującym NOP po podaniu szczepionek w 18 miesiącu życia i 4 roku życia było zaczerwienienie, obrzęk oraz ból w miejscu wkłucia.

Uzyskane dane potwierdzają bezpieczeństwo narodowego Programu Szczepień w Australii.

Źródło: Vaccine safety in Australia AusVaxSafety. Australian Government Department of Health.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading