W 2012 roku zaszczepiono ponad 98% dzieci i młodzieży do 19 roku życia

Opublikowano w dniu: 25 kwietnia 2013

W 2012 roku w Polsce zaszczepiono 1 mln 32 tys. dzieci i młodzieży do 19 roku życia, czyli ponad 98%. Zakres tych szczepień obejmował szczepienia obowiązkowe (finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia) zgodnie z obowiązującym wówczas Programem Szczepień Ochronnych.  Stwierdzono 178 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych.

1025 osób odmówiło zaszczepienia dziecka. Dr Anna Góralewska Kierownik Punktu Szczepień w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epiedmiologicznej w Warszawie podkreśliła, że wiele osób decyzje o zaniechaniu szczepień podejmuje w związku z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi sie m.in. w internecie.

Dane te i wiele informacji o bezpieczeństwie szczepień przekazano na konferencji „Szczepienia jako element programów zdrowotnych” zorganizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Warszawie we współpracy z mazowieckim samorządem Wojewódzkim w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień.
Organizację szczepień w Polsce reguluje Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dzieli ona szczepienia na: obowiązkowe (dzieci i młodzieży w określonym wieku oraz osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie- finansowane z budżetu) oraz zalecane (niefinansowane z budżetu).

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading