Brytyjski Komitet ds. Szczepień wydał nowe zalecenia dotyczące szczepień przeciw COVID-19 kobiet w ciąży

Opublikowano w dniu: 19 kwietnia 2021

16 kwietnia 2021 roku opublikowano stanowisko Brytyjskiego Komitetu ds. Szczepień (The Joint Committee on Vaccination and Immunisation, JCVI), który zaleca, aby kobiety w ciąży były szczepione przeciw COVID-19 w tym samym czasie co reszta populacji, w oparciu o szczepienia realizowane w poszczególnych rocznikach i grupach ryzyka. Nie stwierdzono niepokojących działań po szczepieniu przeciw COVID-19 kobiet w ciąży, realizowanych którąkolwiek z dostępnych na rynku szczepionek.

Ocena bezpieczeństwa szczepionek prowadzona w ramach nadzoru realizowanego programu szczepień przeciw COVID-19 w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że u zaszczepionych około 90 000 kobiet w ciąży (głównie szczepionkami mRNA Pfizer-BioNTech i Moderna) nie wystąpiły niepokojące objawy po szczepieniu.

W oparciu o dotychczasową ocenę bezpieczeństwa szczepionek przeciw COVID-19 komitet JCVI zaleca aby kobietom w ciąży w Wielkiej Brytanii podawano szczepionkę mRNA Pfizer-BioNTech lub Moderna, jeśli są tylko dostępne. Nie ma dowodów sugerujących, że po podaniu innych szczepionek przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży mogą wystąpić niepożądane działania, ale potrzebne są dalsze badania.

Green Book poradnik dla personelu medycznego realizującego szczepienia w Wielkiej Brytanii, nadal zaleca, aby kobiety w ciąży mogły być szczepione przeciw COVID-19 po omówieniu ryzyka i korzyści wynikających ze szczepienia z lekarzem oraz przekazaniu im najnowszych dowodów dotyczących bezpieczeństwa szczepień przeciw COVID-19.

„Zachęcamy kobiety w ciąży do omówienia ryzyka i korzyści wynikających ze szczepienia ze swoim lekarzem. Osoby narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19 powinny niezwłocznie skorzystać z możliwości szczepienia, kiedy to będzie tylko możliwe. Żadna z dostępnych szczepionek przeciw COVID-19 nie budziła żadnych szczególnych obaw dotyczących bezpieczeństwa u kobiet w ciąży. W związku z tym, że znamy coraz więcej rzeczywistych danych dotyczących bezpieczeństwa szczepionek mRNA u kobiet w ciąży ze Stanów Zjednoczonych, dlatego zalecamy, aby podawać je kobietom w ciąży. Wszystkie szczepionki stosowane w programie szczepień przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii przeszły solidne badania kliniczne i spełniły surowe normy bezpieczeństwa, skuteczności i jakości określone przez Agencję ds. Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA)”- powiedział Professor Wei Shen Lim, przewodniczący komitetu JCVI.

„Dostępne dane na temat szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna dają pewność, że mogą one być bezpiecznie podawane kobietom w ciąży. Szczepionki COVID-19 nadal ratują tysiące istnień ludzkich i ważne jest, abyśmy zachęcali jak najwięcej osób do szczepień, kiedy tylko nadejdzie ich kolej”- powiedziała Dr Mary Ramsay, kierownik Immunization at Public Health England (PHE).

„Jesteśmy wdzięczni komitetowi JCVI za uwzględnienie naszych opracowań i zaktualizowanie wytycznych dotyczących szczepień przeciw COVID-19 kobiet w ciąży. Szczepienie zapewnia kobietom w ciąży najlepszą ochronę przed COVID-19, która to choroba w tej grupie może mieć poważny przebieg. Uważamy, że wybór, czy się zaszczepić, czy nie, powinien należeć do kobiety, po rozważeniu korzyści i zagrożeń. Zachęcamy kobiety w ciąży do omówienia z lekarzem lub innym pracownikiem ochrony zdrowia w punkcie szczepień wszystkich aspektów związanych z bezpieczeństwem i skutecznością szczepienia przeciw COVID-19. Nowe zalecenie umożliwi wszystkim kobietom w ciąży w Wielkiej Brytanii podjęcie decyzji, która będzie dla nich odpowiednia”- powiedział dr Edward Morris, prezes Royal College of Obstetricians and Gynecologists (RCOG).

Dane pokazują, że szczepionki skutecznie chronią przed poważnymi objawami COVID-19. Chociaż to rzadkie przypadki, ciężki przebieg COVID-19 jest bardziej prawdopodobny na ostatnim etapie ciąży. Kobiety w ciąży, które zachorują na COVID-19, są 2 do 3 razy bardziej narażone na przedwczesny poród.

Kobiety planujące ciążę, bezpośrednio po porodzie lub karmiące piersią mogą zostać zaszczepione dowolną szczepionką przeciw COVID-19.

Komitet JCVI będzie nadal uważnie monitorować dowody dotyczące szczepień COVID-19 u kobiet w ciąży i w razie potrzeby aktualizować swoje zalecenia.

W Polsce kobieta w ciąży może zdecydować się na szczepienie przeciw COVID-19 po przedstawieniu jej w czasie kwalifikacji do szczepienia dostępnych informacji dotyczących korzyści i potencjalnego ryzyka wynikających ze szczepienia.

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading