1 czerwca ruszą bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców

Opublikowano w dniu: 28 lutego 2023

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował za pośrednictwem Twittera o rozpoczęciu powszechnych, bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Szczepieniami zostaną objęte dziewczęta i chłopcy w wieku 12-13 lat.

„1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi #HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Właśnie podpisałem obwieszczenie w tej sprawie. Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już wkrótce – po zakupie szczepionek” – taką informację przekazał wczoraj na Twiterze Adam Niedzielski Minister Zdrowia.

Wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus) jest odpowiedzialny za rozwój łagodnych zmian o charakterze brodawek na błonach śluzowych i skórze. Niebezpieczne są typy onkogenne wirusa o wysokim potencjale wywoływania zmian nowotworowych, gdzie w wyniku przetrwałego zakażenia może dojść po latach do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła.

Większość zakażeń HPV na szczęście ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak u niektórych osób nie dochodzi do samoistnego usunięcia wirusa. Wtedy zakażenie przetrwałe może w kolejnych latach prowadzić do onkogenezy (procesu powstania nowotworu) i wywołać zagrażającą życiu chorobę, np. raka szyjki macicy.

Do zakażenia HPV dochodzi głównie przez kontakty seksualne. I to jest ważna informacja w odniesieniu do szczepień. Ponieważ szczepionka ma chronić przed zakażeniem wirusem, szczepienie powinno zostać przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną, jeszcze przed potencjalnym kontaktem z HPV. Dlatego szczepienie nastolatków przynosi najwięcej korzyści. Po pierwsze – wyprzedza wtedy ewentualne zakażenie wirusem HPV, a po drugie – badania wykazały, że w tym wieku odpowiedź poszczepienna jest najlepsza.

Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi oraz nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom. Dotychczas były dostępne odpłatnie (szczepionka 2-walentna z 50% refundacją) i tylko w niektórych miastach i gminach realizowano programy szczepień nastolatek lub nastolatek i nastolatków finansowane ze środków samorządowych.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading