![Logo](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/themes/wpbootstrap/img/logo.png)
Szczepienie przeciw grypie w okresie ciąży zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu grypy
Z opublikowanego w listopadzie 2018 roku w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases dużego badania, w którym wzięły udział 2 miliony kobiet w ciąży wynika, że szczepienie przeciw grypie w okresie ciąży skutkuje tym, że obserwujemy o 40% mniej hospitalizacji z powodu grypy wśród kobiet w tym okresie. Badanie prowadzone na przestrzeni 6 sezonów grypowych w kilku krajach pokazują, że kobiety szczepione przeciw grypie w okresie ciąży są rzadziej hospitalizowane z powodu grypy.
Opublikowane wyniki potwierdzają wcześniejsze badania pokazujące, że kobiety, które się zaszczepiły rzadziej chorowały na grypę. Podobne badania pokazały, że szczepienia były też związane z mniejszą liczbą przedwczesnych porodów i martwych urodzeń u kobiet, które zostały zaszczepione. Badania bezpieczeństwa szczepionki przeciw grypie podawanej w okresie ciąży nie wykazały zwiększenia liczby działań niepożądanych u kobiet lub ich nowonarodzonych dzieci. Na podstawie dotychczasowych wyników badań bezpieczeństwa szczepionki przeciw grypie oraz znaczących korzyści dla matki i dziecka, WHO od 2012 r. podaje, że kobiety w ciąży stanowią priorytetowa grupę w zakresie szczepień przeciw grypie.
Najnowsze badania, opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym Clinical Infectious Diseases, wskazują, że kobiety w ciąży są narażone na większe ryzyko rozwoju grypy wymagającej hospitalizacji. W badaniu przeanalizowano dane dotyczące przebiegu ponad 2 milionów ciąż w Australii, Kanadzie, Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych. Eksperci analizowali dokumentację medyczną przebiegu ciąż w latach 2010–2016, w celu identyfikacji kobiet hospitalizowanych z potwierdzoną laboratoryjnie grypą. Wykazano, że ponad 80% ciąż przebiegało w sezonie grypowym, co potwierdzało ryzyko ekspozycji na wirusy grypy w czasie ciąży. „Nasze badanie wykazało, że szczepienie przeciw grypie działa równie dobrze u kobiet w każdym trymestrze ciąży, a nawet zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę podczas porodu” – powiedział dr Mark Thompson, epidemiolog z Oddziału Grypy CDC. Badania pokazały, że szczepienie przeciw grypie zapewniało ochronę przed zachorowaniem również u kobiet w ciąży z podstawowymi problemami medycznymi, takimi jak astma i cukrzyca, co stanowi czynnik ryzyka wystąpienia poważnych powikłań medycznych, w tym pogorszenia tych przewlekłych chorób. Wyniki badania dowodzą, że szczepienie kobiety w ciąży przeciw grypie jest prostym, bezpiecznym i skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka wystąpienia grypy z powikłaniami wymagającymi hospitalizacji w czasie ciąży.
Przeczytaj również
![](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2023/12/Slider_HPV_nastolatki-400x400.jpg&nocache=1)
Gdzie można znaleźć informacje na temat stanu zaszczepienia przeciw HPV w Polsce?
CZYTAJ WIĘCEJ![](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2022/06/polio-1-400x400.jpg&nocache=1)
Region Europejski WHO od 20 lat wolny od poliomyelitis
CZYTAJ WIĘCEJ![](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2018/03/matka-dziecko-22-400x400.jpg&nocache=1)
Szczepienie wcześniaków przeciwko rotawirusom w szpitalu. Wytyczne PTW.
CZYTAJ WIĘCEJ![](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2017/09/szkola-400x400.jpg&nocache=1)