Czy osoba dorosła może zaszczepić się bezpłatnie w aptece?

Szczepienia finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia mogą być bezpłatnie wykonywane przez farmaceutów w aptekach. Dotyczy to szczepionek przeciw grypie, przeciw pneumokokom oraz przeciw Covid-19 podawanych osobom dorosłym.

W aptekach, które zgłosiły się do realizacji szczepień (sprawdź aktualną listę) bezpłatnie (nie płacąc za szczepionkę ani za szczepienie) można wykonać następujące szczepienia:

  • przeciw grypie pacjentów w wieku 65 lat i więcej (preparat jest bezpłatny, usługa szczepienia jest bezpłatna, potrzebna jest recepta od lekarza na refundowaną szczepionkę),
  • przeciw pneumokokom preparatem Prevenar13 pacjentów w wieku 65 lat i więcej należących do grup ryzyka (preparat jest bezpłatny, usługa szczepienia jest bezpłatna, potrzebna jest recepta od lekarza na refundowaną szczepionkę),
  • szczepienie przeciw  Covid-19 pacjentów dorosłych (preparat jest bezpłatny, usługa szczepienia jest bezpłatna, skierowanie otrzymuje się automatycznie w Internetowym Koncie Pacjenta).

Pacjenci w wieku <65 lat, w tym kobiety w ciąży, za usługę szczepienia przeciw grypie w aptece muszą zapłacić z własnych środków. Usługa szczepienia (kwalifikacja do szczepienia i szczepienie) są bezpłatne w POZ.

Zalecane szczepienia w aptece dotyczą osób, które ukończyły 18 lat. Szczepienia dzieci i młodzieży (poniżej 18. roku życia) są możliwe tylko w POZ.

Wszystkie wymienione szczepienia można wykonać również w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Ostatnia aktualizacja: 11 marca 2024
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading