
W 2012 roku zaszczepiono ponad 98% dzieci i młodzieży do 19 roku życia
W 2012 roku w Polsce zaszczepiono 1 mln 32 tys. dzieci i młodzieży do 19 roku życia, czyli ponad 98%. Zakres tych szczepień obejmował szczepienia obowiązkowe (finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia) zgodnie z obowiązującym wówczas Programem Szczepień Ochronnych. Stwierdzono 178 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych.
1025 osób odmówiło zaszczepienia dziecka. Dr Anna Góralewska Kierownik Punktu Szczepień w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epiedmiologicznej w Warszawie podkreśliła, że wiele osób decyzje o zaniechaniu szczepień podejmuje w związku z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi sie m.in. w internecie.
Dane te i wiele informacji o bezpieczeństwie szczepień przekazano na konferencji „Szczepienia jako element programów zdrowotnych” zorganizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Warszawie we współpracy z mazowieckim samorządem Wojewódzkim w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień.
Organizację szczepień w Polsce reguluje Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dzieli ona szczepienia na: obowiązkowe (dzieci i młodzieży w określonym wieku oraz osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie- finansowane z budżetu) oraz zalecane (niefinansowane z budżetu).
Przeczytaj również

Szczepienie wcześniaków przeciwko rotawirusom w szpitalu. Wytyczne PTW.
CZYTAJ WIĘCEJ
Listę zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych należy czytać ze zrozumieniem
CZYTAJ WIĘCEJ
Jaką szczepionkę przeciw krztuścowi można podać osobie dorosłej i w jakim schemacie?
CZYTAJ WIĘCEJ