Jakie są kliniczne objawy infekcji rotawirusowej?

Correct! Wrong!

Do głównych objawów infekcji rotawirusowej należą: gorączka do 40oC, wymioty (często obfite), biegunka (częsta, wodnista, żółtozielone stolce, zwykle bez krwi i śluzu), brak łaknienia, osłabienie i odwodnienie. Zachorowania dotyczą najczęściej małych dzieci. U dorosłych przebieg infekcji rotawirusowej jest zwykle bezobjawowy.

W jakim wieku dzieci są najbardziej narażone na zakażenie rotawirusami?

Correct! Wrong!

Prawie każde dziecko do 5 r.ż. przechodzi przynajmniej jedną infekcję rotawirusową (69% dzieci – dwie infekcje, a 42% trzy infekcje). Zachorowania dotyczą najczęściej dzieci od 4 do 24 miesiąca życia. Pierwsza infekcja ma zazwyczaj najcięższy przebieg. Objawy wywołane zakażeniem rotawirusami są szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych, poniżej 6 mies. – przebieg choroby może być gwałtowny i nieprzewidywalny. Małe dzieci zdecydowanie łatwiej ulegają odwodnieniu w wyniku gwałtownej biegunki i wymiotów.

Jak działają szczepionki przeciw rotawirusom?

Correct! Wrong!

Szczepienie chroni w 96% przed ciężką postacią biegunki wymagającą hospitalizacji i w wysokim odsetku przed zapaleniem żołądkowo-jelitowym. Ochrona poszczepienna utrzymuje się przez co najmniej 3 lata. Szczepienie dziecka pośrednio chroni również dorosłych opiekunów dziecka. Przebieg zakażenia rotawirusowego u dorosłych jest łagodniejszy, ale może wymagać kilkudniowego zwolnienia z pracy.

W jakim wieku należy rozpocząć szczepienia przeciw rotawirusom?

Correct! Wrong!

Najważniejszy jest czas podania pierwszej dawki szczepionki. Szczepienie można rozpocząć po ukończeniu 6 tyg. życia, optymalnie w 6-8 tyg. życia (w czasie pierwszej wizyty szczepiennej), ale nie później przed ukończeniem 12 tyg. życia.

Czy szczepionki przeciw rotawirusom można podawać w czasie tej samej wizyty szczepiennej, razem z innymi szczepionkami?

Correct! Wrong!

Szczepionki przeciw rotawirusom można podawać z innymi szczepionkami obowiązkowymi i zalecanymi, które są wskazane w Programie Szczepień Ochronnych do podawania w tym samym czasie.

W którym roku w Europie wprowadzono szczepienia przeciw rotawirusom?

Correct! Wrong!

Pierwsze powszechne programy szczepień przeciw rotawirusom w Europie wprowadzono w 2006 roku. Krajem, który zapoczątkował w UE powszechny program szczepień przeciw rotawirusom była Belgia

Od kiedy szczepienia przeciw rotawirusom są w Polsce bezpłatne dla całej populacji niemowląt?

Correct! Wrong!

Bezpłatne (obowiązkowe) szczepienia przeciw rotawirusom dla całej populacji wprowadzono w Polsce w 2021 roku. Dotyczą dzieli urodzonych w 2021 roku. Wcześniej od 2007 roku szczepienia przeciw rotawirusom były w Polsce zalecane (odpłatne).

Jakie są przeciwwskazania do szczepień przeciw rotawirusom?

Correct! Wrong!

Badania kliniczne prowadzone w grupie niemowląt w różnych regionach świata wykazały dobrą tolerancję i wysoki profil bezpieczeństwa szczepionki przeciw rotawirusom. U szczepionych dzieci najczęściej nie obserwuje się w ogóle niepożądanych odczynów poszczepiennych. Odczyny tj.: biegunka, wymioty, gorączka, brak ładnienia występują rzadko i mają łagodny przebieg. Przez pierwsze, kilka tygodni po szczepieniu wirus szczepionkowy może być obecny w stolcu, dlatego należy myć ręce po zmienianiu pieluch. Zaleca się również ograniczone kontakty szczepionych dzieci z osobami, u których występują zaburzenia odporności.

Jaką drogą przenoszą się rotawirusy?

Correct! Wrong!

Rotawirusy są bardzo zaraźliwe. Przenoszą się drogą fekalno-ustną oraz przez zanieczyszczone przedmioty (klamki, krany, toalety, zabawki), zanieczyszczoną wodę lub żywność.

Jak podawane są szczepionki przeciw rotawirusom?

Correct! Wrong!

Szczepionki przeciw rotawirusom podawane są doustnie. Dawka szczepionki podawanej bezpłatnie ma 2 ml płynu w tubce do wyciskania.

Quiz o szczepieniach przeciw rotawirusom-
Gratulacje! Jesteś Mistrzem wiedzy o szczepieniach przeciw rotawirusom!
Gratulacje! Jak poświęcisz więcej czasu na czytanie naszego portalu zostaniesz Mistrzem ;)
Dziękujemy za udział w quizie. Na naszym portalu znajdziesz wiele informacji, które pozwolą Ci poprawić Swój wynik!
Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading