Szczepionka przeciw pneumokokom

Jak finansowane są szczepienia przeciw pneumokokom dla dorosłych?

Szczepienia przeciw pneumokokom dla dorosłych, w tym seniorów 65+ należą do szczepień zalecanych odpłatnych. Niektóre samorządy (np. Samorząd Województwa Pomorskiego wraz z powiatami) realizują bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów. Warto zainteresować się w swoim miejscu zamieszkania czy taki program jest realizowany.

Jeżeli nie ma dostępu do programu samorządowego, to szczepienie przeciw pneumokokom dla wszystkich dorosłych jest odpłatne i potrzebna jest recepta na wykupienie szczepionki, a następnie kwalifikacja do szczepienia i samo szczepienie. Najlepiej kontaktować się w tej sprawie z lekarzem rodzinnym.

Jak należy realizować szczepienia przeciw pneumokokom u dorosłych w grupach ryzyka przy braku na rynku szczepionki polisacharydowej?

W sytuacji braku na rynku polisacharydowej szczepionki przeciw pneumokokom, szczepienie należy realizować podając 1 dawkę dostępnej na rynku skoniugowanej szczepionki przeciw pneumokokom PCV13 o nazwie Prevenar13.

Szczepionka polisacharydowa jest w Polsce niedostępna na rynku od kilku lat. Należy podkreślić, że odporność po podaniu tego rodzaju szczepionki jest krótkotrwała. Szczepionki polisacharydowe powoli odchodzą do przeszłości. Z dostępnych badań wynika, że podanie 1 dawki szczepionki PCV13 zapewnia wystarczającą ochronę, również w grupach zwiększonego ryzyka pozaszpitalnego pneumokokowego zapalenia płuc.

Szczepienie przeciw pneumokokom u dorosłych, w tym w grupach ryzyka osób z chorobami przewlekłymi, można realizować przy użyciu dostępnej na rynku skoniugowanej szczepionki PCV13.

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia 2020
Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading