Niższa akceptacja dla szczepień w rodzinach polskich emigrantów w Szkocji

Opublikowano w dniu: 27 listopada 2018

W listopadzie 2018 roku w czasopiśmie Vaccine ukazały się dwie prace analizujące niski stan zaszczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz przeciw grypie wśród dzieci polskich emigrantów w Szkocji. Obydwie szczepionki oferowane są bezpłatnie przez Szkocki Departament Zdrowia dzieciom w wieku szkolnym. W okresie od 2014 do 2017 roku, stan zaszczepienia przeciw HPV dziewcząt polskiego pochodzenia w wieku 12-13 lat wynosił średnio 73% w porównaniu z 89% średnim stanem zaszczepienia w Szkocji. W sezonie 2016/2017 stan zaszczepienia przeciw grypie sezonowej wśród dzieci polskich emigrantów w wieku 5-12 lat wynosił 25% w porównaniu z 71% średnim stanem zaszczepienia wśród miejscowej ludności.

Obecnie w Szkocji żyje ok. 90 tysięcy polskich emigrantów, którzy stanowią największą mniejszość etniczną. W niektórych okręgach występują szczególnie duże skupiska ludności polskiej i w niektórych szkołach dzieci polskich emigrantów stanowią do 30% wszystkich uczniów. Szczepienia ochronne w Szkocji nie są obowiązkowe, jednak duży nacisk kładzie się na komunikację społeczną. Wszystkim programom szczepień towarzyszą kampanie medialne z wykorzystaniem różnych kanałów komunikacyjnych. Obydwa badania przeprowadzono w celu ustalenia w jaki sposób można dotrzeć do wahających się rodziców. Często mniejszości etniczne mają gorszy dostęp do informacji i do służby zdrowia. Dlatego służby sanitarne prowadzą tego typu analizy, ustalając przynależność do grupy etnicznej na podstawie publicznych rejestrów.

Szczepionkę przeciw HPV wprowadzono do szkockiego programu szczepień ochronnych w sierpniu 2008 roku. Program był szeroko rozpropagowany za pomocą kampanii w telewizji, mediów społecznościowych, plakatów, ulotek, itp. Wieloletnie analizy porównawcze wskazują na to, że emigranci pochodzący z Europy Środkowo-Wschodniej są jedyną grupą mającą wątpliwości w sprawie szczepień przeciw HPV. Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla wszystkich dzieci w wieku 5-12 lat wprowadzono w sezonie 2013/2014. Szczepienia donosową szczepionką w sprayu są wykonywane przez pielęgniarki szkolne, po wyrażeniu pisemnej zgody rodziców. W kolejnych latach funkcjonowania programu zaobserwowano istotne różnice stanu zaszczepienia w poszczególnych szkołach i zaobserwowano, że słabiej zaszczepione szkoły zlokalizowane są w największych skupiskach ludności polskiej. W celu wyjaśnienia tej hipotezy powyższe badanie wykonano w okręgu Lothien na przedmieściach Edynburga.

Szkockie władze sanitarne rozpoczęły kampanie informacyjne skierowane do polskich rodzin. W kolejnych etapach będą prowadzone dalsze analizy w celu ustalenia dokładnych przyczyn odmów (np. brak materiałów w języku polskim, wątpliwości dot. składu szczepionek, itp.), w celu lepszego ukierunkowania kampanii informacyjnych.

 

Źródło:

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading