Minister Zdrowia oraz Minister Edukacji piszą list do rodziców małych dzieci w sprawie szczepień przeciw COVID-19

Opublikowano w dniu: 3 grudnia 2021

Ministrowie Zdrowia oraz Edukacji i Nauki zapowiadają, że szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5–11 lat rozpoczną się w połowie grudnia. Skierowali list do rodziców i opiekunów młodszych dzieci aby pomóc im w podjęciu „świadomej i odpowiedzialnej decyzji” dotyczącej szczepień. List został wysłany do szkół przez System Informacji Oświatowej. Za pośrednictwem dyrektorów trafi do rodziców i opiekunów.

Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała już szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki Comirnaty (Pfizer-BionTech).
Wraz z decyzją EMA i Komisji Europejskiej o rozszerzeniu wskazań do podawania szczepionki w grupie dzieci w wieku 5-11 lat, na terenie Unii Europejskiej rozpoczęto dystrybucję szczepionek przeciw COVID-19 przeznaczonych dla dzieci. W Polsce pierwsze dostawy spodziewane są w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat.

Ministrowie piszą w liście, że od początku epidemii COVID-19 w Polsce wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat.

Szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02% z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.

Ministrowie przypomnieli wyniki badania klinicznego szczepionki Comirnaty prowadzonego u dzieci w wieku 5-11 lat, podkreślając akceptowalny profil bezpieczeństwa szczepionki oraz wysoką skuteczność kliniczną szczepionki.

Podkreślili, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny.
Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.

Więcej szczegółowych informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć na stronie internetowej Szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading