Finlandia wprowadza obowiązek szczepień dla pracowników służby zdrowia

Opublikowano w dniu: 31 stycznia 2018

W marcu 2018 roku w Finlandii wejdzie w życie Ustawa nakładającą obowiązek szczepień przeciw wybranym chorobom dla pracowników służb medycznych oraz dla świadczących usługi pomocy społecznej. Ustawa nałoży na pracodawców obowiązek (a) zdefiniowania miejsc, w których możliwy jest kontakt pomiędzy personelem a pacjentami z grup ryzyka; (b) zapewnienia uodpornienia personelu przeciw odrze, ospie wietrznej, krztuścowi oraz grypie (poprzez szczepienie lub w wyniku udokumentowanego przechorowania).

W Finlandii prawie nie występują typowe choroby zakaźne wieku dziecięcego, w wyniku utrzymywania przez dziesięciolecia skutecznych powszechnych szczepień ochronnych oraz wysokiego poziomu służby zdrowia. Szczepienia w Finlandii nie są obowiązkowe. Nowa ustawa wywołuje więc dyskusję i wątpliwości u części społeczeństwa.

Nie są do końca znane konsekwencje tej ustawy po jej wejściu w życie. Wiele szpitali przeprowadziło przegląd swoich oddziałów i uznało, że de facto cały teren ich placówek może wiązać się z kontaktem z pacjentami z grup ryzyka. Konsekwencją odmowy szczepień byłoby więc w tym przypadku zwolnienie pracownika lub np. przesunięcie do działu administracyjnego. Co ciekawe, personel szpitali raczej nie ma większego problemu z tymi regulacjami i już w tej chwili jest w znacznej większości zaszczepiony. Problemem są mniejsze placówki opieki społecznej, gdzie opieką objęte są osoby starsze, osoby z problemami psychicznymi lub hospicja.

Oczekuje się, że instytucje nadzorujące wdrażanie tego prawa będą działały rozważnie. Przykładowo, jeżeli wśród personelu jakiegoś domu opieki społecznej, tylko 30% personelu będzie zaszczepione, nie będzie on od razu zamykany. Prawdopodobnie placówki te dostaną czas na dostosowanie się do nowego prawa. Będą też uwzględnione szczególne sytuacje, gdy wystąpią np. przeciwwskazania do zaszczepienia i konieczność pilnego zatrudnienia danej osoby.

Zespół Szczepienia.info przygląda się z zainteresowaniem temu pionierskiemu podejściu. Nowa Ustawa zrównuje szczepienia ze standardowymi środkami ochrony osobistej (takimi jak środki dezynfekcyjne lub rękawiczki), które stosuje się przecież w służbie zdrowia zarówno w celu ochrony personelu służby zdrowia przed zakażeniem od chorych, jak i w celu ochrony pacjentów przed chorymi lekarzami, pielęgniarkami oraz salowymi.

Nasz kolega redakcyjny dr Paweł Stefanoff, pracując w jednym ze szpitali w województwie mazowieckim zetknął się z tym problemem. „Gdy próbowałem przekonać Dyrekcję co do zasadności wprowadzenia obowiązku szczepień pracowniczych, co pozwoliłoby uniknąć wielu zachorowań w szpitalu oraz zmniejszyć koszty związane z absencją personelu oraz dłuższej hospitalizacji z powodu zakażeń szpitalnych, prawnik szpitala natychmiast uciął dyskusję podając jako argument brak podstawy prawnej dla wprowadzenia takiego obowiązku” – powiedział dr Stefanoff. Tego typu obowiązek wprowadzają już od dziesięcioleci setki szpitali na całym świecie. Odpowiednie uregulowania prawne pozwoliłyby zarządzającym szpitalami na bardziej skuteczną ochronę pacjentów w tym zakresie.

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading