Szczepionka BCG może chronić przed gruźlicą dwa razy dłużej niż wcześniej sądzono

Opublikowano w dniu: 5 września 2017

Według najnowszych badań szczepionka BCG może chronić przed gruźlicą dwa razy dłużej niż wcześniej sądzono. Dotychczas oceniano, że  po szczepionce BCG odporność utrzymuje się przez 10-15 lat. Wyniki nowych badań kliniczno-kontrolnych, przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wskazują, że szczepionka BCG podawana nastolatkom w wieku 12-13 lat zapewnia ochronę 50% osób przez okres 20 lat. Wyniki badaczy z London School of Hygiene and Tropical Medicine potwierdzają wcześniejsze podobne wyniki badań przeprowadzonych w Brazylii i Norwegii .

Gruźlica jest chorobą zakaźną, która rozprzestrzenia się drogą oddechową i atakuje najczęściej płuca. Należy do najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Ocenia się, że na świecie zakażonych jest dwa do trzech miliardów osób, w tym 10% ma objawy. W 2015 roku oszacowano globalnie 10,4 miliona zachorowań oraz 1,8 miliona zgonów. Pomimo tego, że szczepionka BCG pozostaje jedną z najczęściej podawanych szczepionek, ocena jej skuteczności nie była dotąd jednoznaczna. Dlatego też, autorzy badania podkreślają znaczenie szczepionki BCG w zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby w krajach gdzie jest wysokie ryzyko zakażenia gruźlicą, na przykład w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej, Azji Wschodniej i Pacyfiku. Takie wyniki są również ważne dla takich krajów jak np. Polska gdzie wciąż prowadzone są powszechne szczepienia przeciw gruźlicy noworodków i niemowląt.

Główny autor badań dr Punam Mangtani, profesor epidemiologii w London School of Hygiene and Tropical Medicine, powiedział: „Gruźlica zabija co roku prawie dwa miliony osób, postęp w opracowywaniu nowych szczepionek przeciw gruźlicy jest powolny, wciąż jedyna opcją ochrony pozostaje szczepionka BCG”.

Źródło:

Mangtani P. i wsp. The duration of protection of school-aged BCG vaccination in England: a population -based case–control study. International Journal of Epidemiology, 2017.

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading