Poliomyelitis na zachodzie Ukrainy

Opublikowano w dniu: 4 września 2015

Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch przypadkach zachorowań na poliomyelitis u dzieci w wieku 10 miesięcy i 4 lata wywołanych przez wirusa polio typu 1 pochodzenia szczepionkowego (cVDPV1).
Dzieci, które zachorowały nie zostały zaszczepione przeciw poliomyelitis. Oba przypadki zachorowań odnotowano na zachodzie Ukrainy- na terenie obwodu zakarpackiego, graniczącego m.in. z Polską. Władze Ukrainy razem ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz UNICEF podjęły działania, które pomogą zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Zmutowane szczepy wirusa poliomyelitis mogące wywołać porażenną postać poliomyelitis, które wykryto na Ukrainie, zdarzają się bardzo rzadko. Ich pojawieniu sprzyja m.in. zbyt mały odsetek zaszczepionej populacji, tak jak w ostatnim czasie na Ukrainie (w 2014 r. jedynie 50% dzieci było w pełni zaczepionych przeciw poliomyelitis).

Pojawienie się mutantów wirusa poliomyelitis  na Ukrainie nas bezpośrednio nie dotyczy. W Polsce szczepienie przeciw polio jest obowiązkowe i bezpłatne. Dzieciom w pierwszych 2 latach życia podawane są 3-4 dawki szczepionki inaktywowanej (szczepionka IPV)  w formie zastrzyku. W 5-6 r.ż podawana jest jeszcze dawka przypominająca pod postacią szczepionki żywej (OPV)– doustnej (bezpłatnej) lub szczepionki inaktywowanej IPV podawanej w zastrzyku (odpłatnej). Poziom wyszczepialności przeciw poliomyelitis w Polsce jest bardzo wysoki, sięga 99,9%. Dzięki tak dobrze realizowanym szczepieniom jesteśmy bezpieczni.

Należy jednak podkreślić, że w związku z obecną sytuacją na Ukrainie zalecane jest uzupełnienia szczepień przeciwko poliomyelitis dla wszystkich osób, które nie zostały zaszczepione w pełnym schemacie szczepienia.
Wszystkie osoby podróżujące do regionów, w których potwierdzono występowanie poliowirusów powinny być w pełni zaszczepione przeciwko polio. Osoby przyjeżdżające z tych regionów na okres dłuższy niż 4 tygodnie, powinny przyjąć dodatkową dawkę szczepionki żywej (OPV) lub inaktywowanej (IPV) w ciągu 4 tygodni do 12 miesięcy pobytu.

Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące szczepień przeciw poliomyelitis