Środa, 23.08.2017
imieniny: Apolinarego, Miły
Szczepionki
Słownik Pojęć
Pytania i odpowiedzi
Ankieta

Czy się szczepisz przeciwko grypie ?


Tak
Nie
Nie wiem

 
szczepienia.info


Szczepionka przeciw różyczce
Choroba Szczepionka Kalendarz FAQ
Jak wiele zachorowań na różyczkę występuje w Polsce?


Przed wprowadzeniem szczepień różyczka występowała w Polsce w postaci epidemii co 4- 6 lat, najczęściej wśród dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat.  Wraz z wprowadzeniem szczepień (dla dziewcząt w 13 roku życia w 1989 roku i dla obojga płci w 2004 roku życia) obserwowano spadek liczby zachorowań.

W latach 2009-2012 odnotowano odpowiednio 7856, 4197, 4290 i  6263 przypadki zachorowań. Rejestrowano pojedyncze przypadki zespołu różyczki wrodzonej, w okresie 2003- 2012 odnotowano 4 takie przypadki. 

W 2013 odnotowano 38 548 przypadków różyczki - prawie 10 krotnie więcej niż w latach poprzednich. Najczęściej chorowali młodzi mężczyźni w wieku 15-29 lat (wcześniej niezaszczepieni).  W tym okresie odnotowano 2 przypadki zespołu różyczki wrodzonej.

W ostatnim czasie obserwujemy trend spadkowy zachorowań na różyczkę. W 2014 i 2015 roku odnotowano odpowiednio 5891 i 2026 przypadków różyczki. Nie było przypadków różyczki wrodzonej.

Szczegółowe dane dotyczące częstości występowania w danym roku w poszczególnych grupach wiekowych można znaleźć na stronie NIZP-PZH/Meldunki epidemiologiczne/EPIMED/Biuletyny Choroby Zakaźne i Zatrucia w Polsce.

Wciąż jednak z danych Europejskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (ECDC) wynika, że 92% przypadków różyczki w Europie przypada na Polskę.  Zwiększona liczba zachorowań na różyczkę w porównaniu z innymi krajami Europy obserwowana jest w Polsce od kilku lat. Jest ona efektem kolejności wprowadzania do Programu Szczepień Ochronnych (PSO) określonych schematów szczepień przeciw różyczce. Początkowo, w 1989 r. wprowadzono do PSO szczepienie przeciw różyczce tylko dla dziewcząt w 13 r. ż. Nie szczepiliśmy wówczas całej populacji tzn. dziewcząt i chłopców, a to przyczyniło się do utrzymania rezerwuaru wirusa w populacji. Sytuacja stopniowo zaczęła się zmieniać od 2004r. Wówczas do PSO wprowadzono skojarzoną szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) dla całej populacji dziewcząt i chłopców, którą podajemy w dwóch dawkach: w 13-15 miesiącu życia, a następnie w 10 roku życia. W efekcie tak skonstruowanego kalendarza szczpień można się było spodziewać, że na przestrzeni bliskich lat pojawi się duża grupa osób wrażliwych za zachorowanie, głównie wśród nieszczepionych chłopców. I tzw. epidemię wyrównawczą obserwowaliśmy w 2013 r. W jej wyniku zachorowało ponad 38 tys. osób, w tym głównie młodych mężczyzn w wieku od 19 do 29 lat.

Należy podkreślić, że prawidłowe rozpoznanie różyczki powinno opierać się nie tylko na podstawie objawów klinicznych, ale również na wykonaniu badania laboratoryjnego. Wynika to z faktu udziału naszego kraju w programie eliminacji różyczki w rejonie europejskim, nadzorowanym przez WHO. Badanie laboratoryjne w kierunku różyczki można wykonać bezpłatnie w ramach programu eliminacji różyczki w Laboratorium o charakterze Referencyjnym w Zakładzie Wirusologii NIZP-PZH w Warszawie.


dr Iwona Paradowska- Stankiewicz
Zakład Epidemiologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-26

Słownik:
Pytania związane
Czy ta informacja Ci pomogła?

tak nie nie mam zdania


Polskie Towarzystwo Wakcynologii
Ministerstwo Zdrowia
PZH
GIS
VSN