Sobota, 19.08.2017
imieniny: Emilii, Julinana
Szczepionki
Słownik Pojęć
Pytania i odpowiedzi
Ankieta

Czy się szczepisz przeciwko grypie ?


Tak
Nie
Nie wiem

 
szczepienia.info


Szczepionka przeciw wściekliźnie
Choroba Szczepionka Kalendarz FAQ
Co to jest wścieklizna?
Wścieklizna to śmiertelna choroba układu nerwowego przenoszona przez zwierzęta (ssaki). Wywołuje ją wiele różnych gatunków wirusów z rodzaju Lyssavirus. Wirus wścieklizny jest RNA-wirusem neurotropowym, tzn. szerzącego się i namnażającym w układzie nerwowym.

Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia poprzez ugryzienie albo oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych (np. spojówek) człowieka. Oślinienie starszych zranień lub skóry nieuszkodzonej nie grozi zakażeniem.

Okres wylęgania choroby wynosi zwykle 20-90 dni, ale może sięgać nawet 1 roku, jest krótszy jeżeli pogryziona jest bardziej unerwiona część ciała. W czasie wylęgania wirus przebywa w miejscu ukąszenia, następnie przemieszcza się w kierunku rdzenia kręgowego i mózgu. Z ośrodkowego układu nerwowego przemieszcza się poprzez nerwy do gruczołów ślinowych i jest wydalany w ślinie chorych zwierząt.

Źródłem zakażenia są:
•    dzikie zwierzęta drapieżne, nietoperze, szopy pracze;
•    zwierzęta domowe, np. psy, koty;
•    czasami inne zwierzęta, nie mające znaczenia w łańcuchu epizootycznym wścieklizny (sarny, bydło, wiewiórki, gryzonie zakażone przypadkowo wścieklizną;
•    w  Polski izolowano szczepy wirusa od szczura, szczura piżmowego i chomika;
•    małe gryzonie (myszy, wiewiórki, szczury, króliki) mogą być zakażone wirusem, ale rzadko przenoszą go na człowieka.dr n. med. Małgorzata Sadkowska- Todys
Zakład Epidemiologii
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego- PZH
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-22

Słownik:
Pytania związane
Czy ta informacja Ci pomogła?

tak nie nie mam zdania


Polskie Towarzystwo Wakcynologii
Ministerstwo Zdrowia
PZH
GIS
VSN