Wtorek, 29.07.2014
imieniny: Marty, Konstantego
Szczepionki
Słownik Pojęć
Pytania i odpowiedzi
Ankieta

Czy się szczepisz przeciwko grypie ?


Tak
Nie
Nie wiem

 
szczepienia.info


Szczepionki przeciw zakażeniom meningokokowym
Choroba Szczepionka Kalendarz FAQ
Kto powinien zostać zaszczepiony przeciw zakażeniom meningokokowymi i kiedy?

Skoniugowane szczepionki przeciw meningokokom są przeznaczone do czynnego uodparniania dzieci po ukończeniu 2 m.ż., młodzieży i dorosłych przeciw zakażeniom wywołanym przez Neisseria meningitidis grupy C lub dzieci po ukończeniu 2 lat, młodzieży i dorosłych przeciw zakażeniom wywołanym przez Neisseria meningitidis grupy A, C, W135, Y .

Polisacharydowe szczepionki przeciw meningokokom są przeznaczone do czynnego uodparniania młodzieży i dorosłych przeciw zakażeniom wywołanym przez Neisseria meningitidis grupy A, C lub A, C, W135, Y.

W związku z tym, że na zakażenie meningokokami najbardziej narażone są małe dzieci (od trzeciego miesiąca do piątego roku życia) oraz osoby młode (między 11 a 19 rokiem życia), szczepienie dzieci w pierwszym roku życia stanowi zabezpieczenie przed zakażeniem meningokokami serogrupy C. Zaszczepić powinny się również osoby z czynnikami ryzyka, na przykład z usuniętą śledzioną lub zaburzeniami jej funkcjonowania, lub poważnymi zaburzeniami układu odpornościowego.

Większe ryzyko zakażeniami meningokokowymi dotyczy osób narażonych na zachorowanie w wyniku bezpośredniego, stałego kontaktu (np. żłobek, przedszkole, skoszarowani żołnierze i funkcjonariusze, studenci w akademikach, osoby przebywające w zatłoczonych miejscach (np. dyskoteki, puby), osoby podróżujące w rejony endemiczne i epidemiczne).

W niektórych sytuacjach (np. zagrożenia epidemią) obowiązek szczepień przeciw meningokokom może zostać nałożony w drodze rozporządzenia przez Ministra Zdrowia lub w drodze rozporządzeń wydawanych przez wojewodów. W takiej sytuacji szczepienia obejmują na ogół osoby zamieszkujące teren gdzie wystąpiło ognisko epidemiczne/epidemia, z określonych grup wiekowych, najbardziej narażonych na zakażenie (w zależności od sytuacji epidemiologicznej).

Dr hab. n. med. Anna Skoczyńska
Zakład Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej, Narodowy Instytut Leków
Ostatnia aktualizacja: 2012-03-21

Słownik:
Pytania związane
Czy ta informacja Ci pomogła?

tak nie nie mam zdania
Polskie Towarzystwo Wakcynologii
Ministerstwo Zdrowia
PZH
GIS