Niedziela, 23.07.2017
imieniny: Sławy, Sławosza
Szczepionki
Słownik Pojęć
Pytania i odpowiedzi
Ankieta

Czy się szczepisz przeciwko grypie ?


Tak
Nie
Nie wiem

 
szczepienia.info


Szczepionka przeciw ospie wietrznej
Choroba Szczepionka Kalendarz FAQ
Ile dawek szczepionki przeciw ospie wietrznej i komu należy podać?

Szczepionkę przeciw ospie wietrznej można stosować u zdrowych dzieci już od 9 miesiąca życia (najlepiej po 12 miesiącu życia). Do niedawna obowiązywał schemat szczepienia jedną dawką dla dzieci między 9 miesiącem życia a 12 rokiem życia i dwudawkowy schemat dla wszystkich powyżej 12 roku życia.  Wyniki badań immunogenności szczepionki przyczyniły się do zmiany schematu szczepienia przeciw ospie wietrznej i podawania dwóch dawek szczepionki dla wszystkich szczepionych, bez względu na wiek. W Polsce zapis ten obowiązuje od lutego 2010 roku.

Dzieciom pierwsza dawka szczepionki podawana jest najczęściej między 12 a 18 miesiącem życia, a druga dawka w odstępie od 6 tygodni do 3 miesięcy. Dzieciom powyżej 13 roku życia i osobom dorosłym, które nie chorowały na ospę i nie zostały wcześniej zaszczepione podawane są dwie dawki szczepionki w  odstępie od 6 tygodni do 3 miesięcy.

Dzieciom, które dotychczas zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki i nie zachorowały na ospą wietrzną, powinno się jak najszybciej podać drugą dawkę.    

Osób z obniżoną odpornością nie powinno się szczepić. Jednak powinno się je chronić pośrednio poprzez szczepienie zdrowych osób, które nie chorowały, a pozostają z nimi w bliskim kontakcie.
Dr hab. n. med. Teresa Jackowska
Klinika Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 2013-06-28

Słownik: Szczepionka
Pytania związane
Czy ta informacja Ci pomogła?

tak nie nie mam zdania


Polskie Towarzystwo Wakcynologii
Ministerstwo Zdrowia
PZH
GIS
VSN