Środa, 23.08.2017
imieniny: Apolinarego, Miły
Szczepionki
Słownik Pojęć
Pytania i odpowiedzi
Ankieta

Czy się szczepisz przeciwko grypie ?


Tak
Nie
Nie wiem

 
szczepienia.info


Czy można szczepić osoby z alergiami?
Czy mogę zaszczepić dziecko, jeżeli jest ono uczulone na liczne alergeny?
Zgodnie z opinią wielu ekspertów dzieci z chorobami alergicznymi, bez względu na ilość alergenów na które są uczulone powinny być szczepione zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych. Stwierdzenie objawów alergii u osób spokrewnionych oraz objawy kliniczne alergii nie są przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia.

Polskie badania z Łódzkiej Akademii Medycznej nie wykazały istotnych różnic w częstości występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych u dzieci zdrowych i z chorobami alergicznymi po szczepieniu przeciwko ospie wietrznej. Dane z piśmiennictwa światowego dowodzą, że choroby alergiczne nie stanowią także przeciwwskazań do pozostałych szczepień ochronnych.

Nie należy szczepić dzieci w okresie zaostrzenia choroby alergicznej i w okresie nasilonego stężenia alergenów w powietrzu (intensywne pylenie traw, drzew, chwastów).
Nie zaleca się realizacji szczepień ochronnych jednoczasowo z podawaniem preparatów odczulających, ze względu na ewentualne trudności w ocenie niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia jest wystąpienie u dziecka ostrej reakcji anafilaktycznej po poprzednim szczepieniu.
Prof. dr hab. Janina Piotrowska-Jastrzębska
Klinika Pediatrii i Zaburzeń Rozwoju Dzieci i Młodzieży, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Ostatnia aktualizacja: 2009-04-20

Słownik: Alergia, Szczepienie
Pytania związane
Czy ta informacja Ci pomogła?

tak nie nie mam zdania


Polskie Towarzystwo Wakcynologii
Ministerstwo Zdrowia
PZH
GIS
VSN