Niedziela, 23.07.2017
imieniny: Sławy, Sławosza
Szczepionki
Słownik Pojęć
Pytania i odpowiedzi
Ankieta

Czy się szczepisz przeciwko grypie ?


Tak
Nie
Nie wiem

 
szczepienia.info


Czy można szczepić osoby z alergiami?
Jakie szczepionki są przeciwwskazane osobom z alergią na białko jaja kurzego?
Inaktywowane szczepionki przeciw grypie są obok szczepionek przeciw żółtej gorączce jedynymi, w których składzie jest białko jaja kurzego. Wirusy szczepionkowe w procesie wytwarzania szczepionek są hodowane na zarodkach kurzych zagnieżdżonych w jajach, stąd szczepionki te zawierają niewielkie ilości owoalbuminy i należy rozważyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej po ich podaniu (więcej informacji).

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że szczepionki przeciw odrze i śwince, wchodzące w skład stosowanych w Polsce trzyskładnikowych szczepionek typu MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce), oraz szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu są produkowane na fibroblastach zarodków kurzych z czym związana jest jedynie śladowa zawartość białka kurzego w szczepionce.

Wyniki badań obserwacyjnych potwierdzają bezpieczeńswo szczepionek MMR podawanych dzieciom z objawami nawet ciężkiej nadwrażliwości na białko jaja kurzego, ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej jest w tej grupie takie samo jak u dzieci bez alergii.  

Reakcje anafilaktyczne po podaniu szczepionki zdarzają się rzadko, z częstością szacowaną na około 1  przypadek na  1 milion podanych dawek szczepionki.

Źródło:
des Roches A. i wsp. Egg-allergic patients can be safely vaccinated against influenza. J. Allergy Clin. Immunol., 2012; Sep 26.
Erlewyn-Lajeunesse M. i wsp. Anaphylaxis as an adverse event following immunisation in the UK and Ireland.Arch. Dis. Child., 2012; 97: 487–490
dr hab. Ewa Augustynowicz
Zakład Badania Surowic i Szczepionek, NIZP-PZH
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-18

Słownik: Owoalbumina, Alergia
Pytania związane
Czy ta informacja Ci pomogła?

tak nie nie mam zdania


Polskie Towarzystwo Wakcynologii
Ministerstwo Zdrowia
PZH
GIS
VSN