Niedziela, 23.07.2017
imieniny: Sławy, Sławosza
Szczepionki
Słownik Pojęć
Pytania i odpowiedzi
Ankieta

Czy się szczepisz przeciwko grypie ?


Tak
Nie
Nie wiem

 
szczepienia.info


Czy można szczepić osoby z alergiami?
Czy osoby uczulone na białko jaja kurzego można szczepić przeciw grypie?
Inaktywowane szczepionki przeciwko grypie dostępne w Polsce zawierają niewielkie ilości owoalbuminy, dlatego należy rozważyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej po ich podaniu. Wynika to stąd, że wirusy szczepionkowe w procesie wytwarzania inaktywowanych szczepionek przeciwko grypie są hodowane na zarodkach kurzych zagnieżdżonych w jajach.

Przyjęte zalecenia podają, że szczepionka przeciwko grypie o zawartości owoalbuminy <0,12 µg/ml jest bezpieczna dla pacjentów z alergią na białko jaja kurzego. Wyniki badań klinicznych wskazują, że pacjenci dobrze tolerują szczepionki przeciwko grypie zawierające <0,7 µg owoalbuminy w dawce szczepionki. Zawartość owoalbuminy w szczepionkach dostępnych w Polsce w sezonie 2012/2013 mieści się w zakresie od ≤0,05 µg (ID-Flu; Vaxigrip Junior; Vaxigrip) do < 0,1 µg (Influvac) w przeliczeniu na dawkę szczepionki.
Wyniki dotychczasowych badań klinicznych potwierdziły bezpieczeństwo inaktywowanych szczepionek przeciwko grypie podawanych osobom z alergią na białko jaja kurzego (również o ciężkim przebiegu).

Podjęcie decyzji w sprawie szczepienia przeciwko grypie w przypadku osób z alergią na białko jaja kurzego ułatwia schemat postępowania opracowany przez Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) . Szczepionkę przeciwko grypie można podać dziecku lub osobie dorosłej, u których po zjedzeniu potrawy z jaj (np. jajecznicy) występuje jedynie pokrzywka. W takiej sytuacji osoba powinna być obserwowana po szczepieniu przez co najmniej 30 min. Szczepionek przeciw grypie nie podajemy osobom, u których wcześniej po spożyciu jaj wystąpiła ciężka reakcja alergiczna pod postacią: spadku ciśnienia, świszczącego oddechu, nudności, wymiotów, obrzęków. Pacjent wymaga wówczas konsultacji u alergologa lub immunologa. Podobnie uogólniona reakcja anafilaktyczna na białko jaja kurzego jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki przeciwko grypie. 


Źródła:
1.    Des Roches A, Paradis L, Gagnon R,  Egg-allergic patients can be safely
       vaccinated against influenza. J Allergy Clin Immunol 2012
       Nov;130(5):1213-1216.
2.    Bernatowska E., Bernat-Sitarz K., Pietrucha B. i wsp. Szczepienia dzieci i
       dosób dorosłych uczulonych na bialko jaja kurzego –coraz mniej
       ograniczeń Standardy Medyczne/Pediatria. 2012 , t 9 134-139.
dr hab. Ewa Augustynowicz
Zakład Badania Surowic i Szczepionek, NIZP-PZH
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-18

Pytania związane
Czy ta informacja Ci pomogła?

tak nie nie mam zdania


Polskie Towarzystwo Wakcynologii
Ministerstwo Zdrowia
PZH
GIS
VSN