Sobota, 19.08.2017
imieniny: Emilii, Julinana
Szczepionki
Słownik Pojęć
Pytania i odpowiedzi
Ankieta

Czy się szczepisz przeciwko grypie ?


Tak
Nie
Nie wiem

 
szczepienia.info


Na czym polegają szczepienia nastolatków?

Na czym polegają szczepienia nastolatków?

Większość szczepionek podawana jest najmłodszym dzieciom. Nie zawsze pamiętamy o możliwościach szczepień również wśród nastolatków.


Rodzice nastolatków powinni upewnić się jaki jest stan dotychczasowego uodpornienia dziecka. Historia szczepień zapisana w książeczce szczepień i/lub karcie uodpornienia pozwala ocenić jakie szczepienia dziecko dotychczas otrzymało, czy podano wszystkie wymagane dawki i czy podano je w odpowiednim wieku i jeżeli to konieczne, uzupełnić brakujące szczepienia.
Przykładowo dzieci z jakichkolwiek powodów nie zaszczepione przeciw gruźlicy do 15 r.ż. powinny zostać bezpłatnie zaszczepione dawką szczepionki BCG.
Wizyta lekarska w 14. roku życia jest okazją do uzupełnienia brakujących dawek lub całego schematu szczepień bezpłatnych przeciw wzwB oraz przeciw odrze, śwince i różyczce, jeżeli takich szczepień wcześniej nie wykonano lub wykonano częściowo. Szczepienia te można bezpłatnie uzupełnić do 19 r.ż.
 

Zgodnie z aktualnym Programem Szczepień Ochronnych (PSO) szczepienia obowiązkowe (bezpłatne) dla nastolatków obejmują podanie przypominającej dawki szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi w 14 r.ż. oraz błonicy i tężcowi w 19 r.ż. Do szczepień zalecanych (odpłatnych) zaliczane są szczepienia przeciw: krztuścowi (w 19 r.ż. w postaci szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi tzw. dTap), meningokokom, grypie, HPV, ospie wietrznej, a w uzasadnionych sytuacjach również przeciw wzwA i kleszczowemu zapaleniu mózgu.
 

Redakcja

Ostatnia aktualizacja: 2017-01-26

Słownik: BCG, DTaP
Pytania związane
Czy ta informacja Ci pomogła?

tak nie nie mam zdania


Polskie Towarzystwo Wakcynologii
Ministerstwo Zdrowia
PZH
GIS
VSN