Środa, 23.08.2017
imieniny: Apolinarego, Miły
Szczepionki
Słownik Pojęć
Pytania i odpowiedzi
Ankieta

Czy się szczepisz przeciwko grypie ?


Tak
Nie
Nie wiem

 
szczepienia.info


Aktualności
28.10.2016
Zniechęcanie do szczepień jest społecznie szkodliwe- powiedział w czasie XII Forum Rynku Zdrowia Minister Konstanty Radziwiłł

W czasie XII Forum Rynku Zdrowia Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zachęcał do szczepień i zaszczepił się przeciw grypie.

Minister Radziwiłł podczas XII Forum Rynku Zdrowia wskazywał, że konieczna jest lepsza edukacja personelu medycznego i podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie szczepień. "Nie ma żadnej wątpliwości, że wszyscy profesjonaliści medyczni, a przede wszystkim lekarze, mają obowiązek informowania o szczepieniach i zachęcania do nich" - podkreślał. Minister powiedział, że szczepienia są skuteczne, a dowody naukowe w tym zakresie nie pozostawiają żadnych wątpliwości". Ci, którzy w to wątpią po prostu błądzą, ci którzy zniechęcają do szczepień robią coś, co jest społecznie szkodliwe. Potrzebny jest wspólny front przeciw temu irracjonalnemu, niepotrzebnemu i szkodliwemu ruchowi" - zaznaczył.

Minister podkreślał również, że grypa jest chorobą niebezpieczną, która może skończyć się śmiercią. "Niestety, mimo że istnieje bardzo dobra ochrona przed grypą, jaką jest szczepienie, to tylko 3,4 proc. Polaków korzysta ze szczepienia" - powiedział. Zwrócił uwagę, że odsetek ten od lat nie wzrasta mimo prowadzonych akcji społecznych. Minister podkreślał, że koszty szczepienia są niewielkie w porównaniu z tymi, jakie może generować choroba. "Jeśli chodzi o choroby wirusowe, a grypa nią jest, to szczepienie jest nie tylko najlepszym, ale w zasadzie jedynym narzędziem walki z tą chorobą" - dodał.
A ponieważ własny przykład najlepiej przekonuje, Minister skorzystał z okazji i zaszczepił się przeciw grypie w czasie konferencji, oczywiście po wcześniejszym badaniu lekarskim, po którym został zakwalifikowany do szczepienia.
 
Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego- PZH prof. Lidia Brydak powiedziała, że Polska jest na ostatnim miejscu w Europie pod względem liczby zaszczepionych przeciw grypie, w poprzednim sezonie zaszczepiło się tylko 3,4% Polaków. Według prof. Brydak, najlepiej szczepić się jesienią, zanim nastąpi szczyt zachorowań na grypę, który w naszym kraju przypada zwykle od stycznia do marca (więcej).

Źródło:
PAPPolskie Towarzystwo Wakcynologii
Ministerstwo Zdrowia
PZH
GIS
VSN